Krótka historia telefonu

Od wieków człowiek zastanawiał się, czy można przesyłać głos i wiadomości na odległość? Już w XVII wieku zaczęto sądzić, że może być to możliwe, wszak łącząc dwa metalowe naczynia drutem bądź liną uzyskuje się taki efekt. Zanim powstał telefon stacjonarny minąć musiało wiele czasu, od pomysłu do faktycznego wykonania droga była przecież długa i wyboista.

 

Dziś za pierwszego wynalazcę telefonu przyjmuje się Aleksandra Bella, ale już Antonio Meucci stworzył prototyp tego urządzenia, żeby jego chora żona mogła się z nim swobodnie kontaktować. Początkowo jego "pratelefon" posiadał bardzo mały zasięg, działa tylko na płaszczyźnie dom-warsztat, później udało się wydłużyć zasięg działania telefonu na większą odległość. Niestety Meucci nie mógł sobie pozwolić na sfinalizowanie patentu, gdyż było to kosztowne. Jako pierwsze telefon stacjonarny opatentował więc Bell. Telefon powstał w 1876, kiedy Aleksander Bell pracował nad swoim, drugi telefon powstawał w rękach Elisha Graya. Jednakże Bell był szybszy w urzędzie patentowym choć dzieliło ich tylko kilka godzin a bitwy prawne były zacięte, w końcu to właśnie do Aleksandra Bella należał prym wynalezienia telefonu.

telefon stacjonarny

 

Właściwie telefon Bella był udoskonalonym telegrafem, jego działanie polegało na tym, że elektromagnes przekształcał drgania stalowej membrany pod wpływem fal dźwięku, jakie emitował człowiek mówiący do mikrofonu. Drugi elektromagnes przekształcał wrażenia słuchowe, które docierały ze słuchawki. Skonstruowany rok później telefon stacjonarny węglowy sprawił, że wynalazek Bella odszedł w zapomnienie. Pierwsza centrala telefoniczna powstała w roku 1889 i była dziełem Amerykanina Almona Browna Strowgera. Wcześniej łącznie przebiegało poprzez operatorów, z momentem wynalezienia centrali stało się dużo łatwiejsze.

 

Tarcza z numerami pojawiła się na telefonach w roku 1896 a klawiatura dopiero w roku 1963. Telefon stacjonarny z którego korzystamy dzisiaj musiał więc przejść wiele przeobrażeń, zanim trafił w nasze ręce. Dopiero, kiedy jego działanie było już powszechne i spowszedniałe, zaczęto prace nad telefonami komórkowymi.